Katalog Gwiazdor


Stronę prowadzi:
Katarzyna
Fulara-Potoczny


Witamy na platformie
Świetlica

Ceny posiłków za wrzesień 2013 r.:



OBIAD - 85,50 zł

II DANIE - 57,00 zł

ZUPY - 28,50 zł

BUŁKI - 30, 40 zł

HERBATA - 2,30 zł

Opłaty uiszczamy w tym miesiącu do 10,09.2013 u opiekuna świetlicy - p. Jarka.

J. Szklarczyk


BEZPIECZNE WAKACJE

Choć do wakacji zostało już tylko kilka dni i każdy odlicza by wreszcie odpocząć, to warto pamiętać, że wakacje to nie tylko relaks, ale przede wszystkim rozsądne i bezpieczne spędzanie czasu wolnego.

A oto kilka rad ...

NAD MORZEM

Jadąc nad morze warto zapamiętać - kąpać się, pływać i rozrabiać w wodzie można wyłącznie w miejscach dozwolonych. Najlepiej pod okiem ratownika. Nie wchodzimy do wody w pobliżu mostów, portów i przystani.

Na plażę, oprócz wszelkich sprzętów do zabawy, zabieramy krem z filtrem UV, by uniknąć poparzenia słonecznego, nakrycie głowy chroniące przed udarem.

Choć skoki do wody to wspaniała zabawa, nie warto skakać w miejscach, gdzie nie znamy dna. Złamany kręgosłup nie będzie raczej przyjemnym wspomnieniem z wakacji. O nieszczęśliwe uderzenie w podwodną przeszkodę tymczasem nietrudno i ... kalectwo do końca życia gotowe.

Wakacje nad morzem są okazją do nauki pływania. Pamiętajmy, by zawsze słuchać poleceń instruktora i ratownika. Naukę pływania można prowadzić tylko w wyznaczonych, dokładnie zbadanych miejscach.

Lato na plaży to nie tylko pluskanie w wodzie. Równie przyjemne są kąpiele słoneczne. Jak mawiają mieszkańcy Pomorza - szukając ochłody, nigdy nie wchodzimy do zimnej wody! Zetknięcie rozgrzanego ciała z chłodną wodą może spowodować szok termiczny, a wtedy zamiast uroków plażowania będziemy podziwiać mało ciekawe widoki najbliższego szpitala.

W GÓRACH

Jak mawiają najstarsi górale - z górami śpasów ni ma (z górami żartów nie ma). Warunki atmosferyczne potrafią zmienić się w ciągu godziny i to jest najważniejsze przykazanie każdego zdobywcy górskich szlaków. Wyruszając na wyprawę podczas pięknej, słonecznej pogody, nie wiecie, czy nie będziecie wracać wśród szalejącej burzy albo we mgle. Pogoda w górach jest bowiem równie nieokiełznana, jak one same.

Dlatego wychodząc w góry, w miejscu pobytu zawsze zostawiamy wiadomość o trasie wycieczki i planowanej godzinie powrotu. Zanim jednak wyruszycie w trasę przydadzą się przewodniki i mapy turystyczne do zaplanowania wycieczki. Trzeba bowiem poznać przebieg wybranego szlaku, sieć schronisk turystycznych w pobliżu trasy, oszacować czas marszu. Przyda się też informacja o lokalizacji szałasów, schronów, koleb i leśniczówek - stanowią schronienie w przypadku nagłej zmiany pogody.

Wychodząc, nie zapomnij o nakryciu głowy. W górach łatwo o udar cieplny nawet w pochmurne dni.

K. Stasiowska-Jarosz


Świetlica szkolna

Świetlica szkolna jest specyficznym miejscem na terenie szkoły, która wspomaga i uzupełnia funkcje rodziny oraz pracę szkoły.

Tu właśnie zagospodarowany jest czas wolny dziecka między zakończeniem nauki w szkole, a powrotem do domu.

K. Stasiowska-Jarosz


PORADY MĄDREJ GŁOWY

Elementarz zdrowego odżywiania

dla pierwszaka

Wraz z pierwszym września wszystkich siedmiolatków czekają ogromne zmiany.

Różnić się będą nie tylko ich dotychczasowe otoczenie, koledzy, zajęcia, ale przede wszystkim tryb życia. Przybędzie również nowych obowiązków.

W rezultacie świeżo upieczeni uczniowie mają mniej okazji, aby spożyć zdrowy i pełnowartościowy posiłek. Maluchom z pomocą mogą przyjść jednak odpowiedzialni rodzice. Dbając o dietę dziecka rodzice mogą podnieść komfort jego nauki i zwiększyć zapał do pracy.

1. Regularne posiłki

By zadbać o dietę dziecka musimy przede wszystkim pamiętać o podstawowych zasadach zdrowego żywienia.
Regularne i częste posiłki to przepis na sukces. W codziennej diecie dziecka powinno ich być 5 - a przerwy pomiędzy nimi nie krótsze niż 3 godziny i nie dłuższe niż 5. Dzięki temu, organizm jest w stanie w większym stopniu wykorzystać energię i składniki pokarmowe ze spożywanych posiłków.

2. Najważniejsze jest śniadanie

Najważniejsze jest, aby przed pójściem dziecka do szkoły, przygotować mu pełnowartościowe śniadanie. Dla ucznia jest to jeden z najważniejszych posiłków, ponieważ daje mu energię na dobry początek dnia.

3. Stołówka szkolna naszym sprzymierzeńcem

Jeżeli rodzice wracają późno i dziecko nie ma możliwości zjedzenia obiadu w domu warto skorzystać ze szkolnej stołówki. Prawidłowo skomponowany obiad, pokrywa aż 1/3 całodziennego zapotrzebowania na energię, dlatego tak istotne jest, by był właściwie zbilansowany pod kątem wartości odżywczej.



RODZICU PAMIĘTAJ!

Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych powinniśmy zacząć już od najmłodszych lat. - Pamiętajmy, dziecko, które się prawidłowo odżywia, ma więcej energii do nauki i zabawy, lepszy nastrój, a jego mózg pracuje sprawniej.

Warto więc, by rodzice także odrobili swoje "dietetyczne lekcje",
i codziennie dbali o dietę swoich pociech.

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA

1. Dbaj o różnorodność spożywanych produktów.

2. Strzeż się nadwagi i otyłości, nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej.

3. Produkty zbożowe powinny być dla Ciebie głównym źródłem energii (kalorii).

4. Spożywaj codziennie co najmniej dwie duże szklanki mleka. Mleko można zastąpić jogurtem, kefirem, a częściowo także serem.

5. Mięso spożywaj z umiarem.

6. Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców.

7. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także produktów zawierających dużo cholesterolu i izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych.

8. Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy.

9. Ograniczaj spożycie soli.

10. Pij wystarczającą ilość wody.



Piramida zdrowego żywienia

(wg Instytutu Żywności i Żywienia)

Aby zapewnić spożycie produktów spożywczych w odpowiedniej ilości, należy uwzględnić w dziennej racji pokarmowej produkty z każdej z grup:

Produkty zbożowe (węglowodanowe) powinny występować w każdym posiłku w ciągu dnia.
W jadłospisie należy stosować urozmaicone ich rodzaje - ciemne pieczywo, kasze, płatki zbożowe, musli, makarony.


Warzywa i owoce powinny być spożywane 3-4 razy dziennie. Są bogatym źródłem witamin (zwłaszcza witaminy C oraz beta-karotenu i innych karotenoidów), soli mineralnych i błonnika.
Mleko i przetwory mleczne są źródłem łatwo przyswajalnego wapnia. Bardzo korzystne jest stosowanie obok mleka sfermentowanych napojów mlecznych (jogurty, kefiry) i serów twarogowych. Żółte sery należy natomiast ograniczać, gdyż zawierają dużo tłuszczu i cholesterolu oraz soli.

Mięso (czerwone, drób, wędliny, ryby, jaja) powinny występować w co najmniej jednym posiłku w ciągu dnia, ale nie więcej niż 2-3 porcje. Są one produktami bogatymi w łatwo przyswajalne żelazo, pełnowartościowe białko i witaminy z grupy B - głównie wit. B12, B6, PP. Należy wybierać chude gatunki mięs i spożywać je z umiarem.

Woda jest niezbędnym składnikiem pożywienia ze względu na rolę w regulowaniu temperatury ciała, transporcie składników odżywczych oraz w reakcjach biochemicznych w organizmie. Wodę przyjmuje się w postaci: różnych płynów (zalecana ilość to ok. 1,5 l/dobę) oraz wraz z żywnością - wiele produktów ją zawiera, głównie owoce i warzywa (średnio do 0,7 l/dobę). Zwiększona ilość płynów jest konieczna w czasie. Również przy dużej aktywności fizycznej i poceniu się należy uzupełniać wodę w większej niż zwykle ilości.

Ilość zalecanych do spożycia produktów z podstawowych grup zależy od płci, wieku, masy ciała i aktywności fizycznej.

K. Stasiowska-Jarosz


Regulamin stołówki szkolnej

1. Stołówka jest miejscem spożywania posiłków przygotowanych przez kuchnię szkolną dla uczniów, nauczycieli i pracowników ZSS w Rzykach.

2. Obiady wydawane są dla:
- uczniów wnoszących opłaty indywidualne
- dla dzieci, których dożywianie dofinansowuje OPS
- dla pracowników szkoły, którzy opłacili posiłek.

3. Posiłki wydawane są w godzinach:
8.20 - przedszkolaki(śniadanie),
9.20 - 10.40 klasy I-III (śniadanie),
11.00 - obiad,
11.30 - przedszkole (obiad),
13.10 - zerówka (herbata, obiad),
14.20 - przedszkolaki (podwieczorek)

4. Podczas wydawania obiadów na stołówce mogą przebywać wyłącznie osoby spożywające posiłek.

5. Przed okienkiem, w którym wydaje się obiady, obowiązuje kolejka w jednym szeregu.

6. Podczas spożywania obiadu nie należy prowadzić głośnych rozmów, biegać po sali lub prezentować innych niestosownych zachowań.

7. W przypadku planowanej nieobecności w szkole należy zgłosić ten fakt przynajmniej 1 dzień wcześniej, a nieplanowanej do godziny 7:30 danego dnia (osobiście lub telefonicznie) u wychowawcy świetlicy.

8. W stołówce wywieszony jest jadłospis na dany tydzień.

9. Posiłki przygotowywane są zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia.

10. Na stołówce obowiązuje obuwie szkolne (zmienne).

11. Wszyscy korzystający ze stołówki szkolnej powinni dbać o ład, czystość i porządek.

12. Niezwłocznie po posiłku należy ustąpić miejsca innym, po czym samodzielnie odnieść brudne naczynia do okienka.

13. Należy przestrzegać poleceń wydawanych przez osoby dyżurujące.


ŚWIETLICA - NASZE ZADANIA

  1. W świetlicy jesteśmy po to, aby pilnie i systematycznie się uczyć oraz miło i przyjemnie spędzać wolny czas.

  2. Dbamy o estetykę pomieszczenia w którym się znajdujemy.

  3. Szanujemy rzeczy własne i kolegów.

  4. Bierzemy czynny udział w zajęciach świetlicowych.

  5. Nie wychodzimy z sali bez zgody nauczyciela.

  6. Przezwyciężamy nasze błędy i pracujemy nad swoim charakterem.

  7. Przestrzegamy regulaminu i staramy się, aby świetlica była miejscem, gdzie miło można spędzić czas.

K. Stasiowska-Jarosz


Regulamin Świetlicy Szkolnej

Zespołu Szkół Samorządowych w Rzykach

§1

1. Świetlica jest pozalekcyjną formą wychowawczo - opiekuńczej działalności szkoły podstawowej i gimnazjum.

2. Głównym celem świetlicy jest zapewnienie dzieciom i młodzieży właściwej opieki, tworzenie warunków do nauki własnej i pomocy w nauce, oraz dbanie o właściwy rozwój osobowości dziecka.

3. Do podstawowych zadań świetlicy należy:
- zapewnienie opieki przed i po zajęciach lekcyjnych, szczególnie uczniom dojeżdżającym
- pomoc w przygotowaniu się do zajęć lekcyjnych i odrabianiu zadań domowych
- organizowanie gier i zabaw zgodnie z potrzebami uczniów
- tworzenie warunków dla rozwijania własnych zainteresowań i uzdolnień
- współpraca z wychowawcami w zakresie realizacji zadań opiekuńczo-wychowawczych szkół
- rozwijanie samodzielności, samorządności oraz aktywności społecznej
4. W wyjątkowych sytuacjach, zajęcia prowadzone są w sali świetlicy, w ramach zastępstw doraźnych
- liczba wychowanków nie może przekroczyć ilości uczniów jednej klasy

§2

1. Ze świetlicy korzystają uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mariana Kowalskiego i Gimnazjum w Rzykach.
- dojeżdżający do szkół, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych
- inni uczniowie na pisemną prośbę rodziców za zgodą wychowawcy świetlicy

2. Do świetlicy przyjmuje się wychowanków:
- na prośbę rodziców lub opiekunów
- na wniosek wychowawcy

3. Decyzję o przyjęciu ucznia do świetlicy podejmuje wychowawca świetlicy lub dyrektor szkoły.

4. Godziny pobytu ucznia w świetlicy określa rodzic w "karcie zgłoszenia ucznia na zajęcia świetlicowe".

§3

1. W świetlicy prowadzone są zajęcia w grupach wychowawczych.

2. Grupy wychowawcze tworzą uczniowie o zbliżonym wieku.

3. Liczba uczniów w grupie nie może przekraczać 25 osób.

§4

1. Z wyposażenia świetlicy można korzystać wyłącznie pod opieką i za zgodą wychowawcy świetlicy.

2. Rodzice ucznia, który dokonał celowego zniszczenia wyposażenia świetlicy, będą obciążeni pełną lub częściową odpłatnością za zniszczony lub uszkodzony sprzęt.

§5

1. Świetlica prowadzi swą działalność w oparciu o ramowy plan pracy, oraz siatkę godzin, którą zatwierdza dyrektor Zespołu.

2. Plan pracy musi być zgodny z planami pracy szkoły podstawowej i gimnazjum oraz programami wychowawczymi tych szkół.

§6

1. Pracą świetlicy kieruje kierownik (wychowawca) świetlicy, który odpowiada również za organizację żywienia uczniów.

§7

1. Dokumentację pedagogiczną świetlicy stanowi dziennik zajęć.



Valid XHTML 1.0 Transitional