Weather WidgetKatalog Gwiazdor


Stronę prowadzi:
Katarzyna
Fulara-Potoczny


Witamy na platformie
NAUCZYCIELE

PLAN ZAJĘĆ


CIEKAWOSTKIXVIII Turniej Piłki Siatkowej Nauczycieli

Nauczyciele z naszej placówki jak co roku wzieli udział 18 stycznia 2013 r. w turnieju zorganizowanym przez Zarząd Oddziału ZNP w Andrychowie.
Do pokonania mieliśmy (oprócz naszej) 6 drużyn: drużynę o nazwie "Czarny Koń" z Liceum Ogólnokształcącego w Andrychowie, "Zespół WIKTORIA" z Gimnazjum nr 1 i Szkoły Podstawowj nr 4 w Andrychowie, nauczcieli ze szkół w Przybradzu, Frydrychowicach i Wieprzu, którzy stworzyli drużynę o nazwie "Gmina Wieprz". Następni w kolejce byli "Nieliczni, ale śliczni" z Zespołu Szkół nr 1 w Andrychowie, oraz "Zespół Gorzeń" z Zespołu Szkół nr 2 w Gorzeniu.
Nasza druzyna (o wdzięcznej nazwie "Budrzyk", bo składała sie z nauczycieli ze szkoły w Rzykach i Budzowa) zdobyła w tym roku II miejsce. Prześcignęli nas w tym roku - zdobywając I miejsce - "Nieliczni, ale śliczni", czyli nauczyciele z Zespołu Szkół nr 1 w Andrychowie. Zaraz za nammi - na III miejcu - uplasował się "Zespół Gorzeń" z Zespołu Szkół nr 2 w Gorzeniu
Nagrody (puchary i medale oraz dyplomy) wręczyła Prezes ZNP Sylwia Żmudka oraz Pan Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.

K. Fulara-Potoczny
T. Majka


Opowieść o zmaganiu Dobra ze Złem

Okres Świąt Bożego Narodzenia, trwający de facto do 6 lutego z reguły jednoczy ludzi. Czas ów sprawia, że jesteśmy w stanie podać rękę nieprzyjacielowi i zapomnieć o tym, co złe. Mimo że w czasie świąt staramy się poprawić, to jednak wielu ludzi wciąż decyduje się na zło. Dlaczego wciąż grzeszymy? Nawet ci, spośród chrześcijan, którzy uważają się za głęboko wierzących, niejednokrotnie nie żyją tak, jak chciałby tego Bóg. Skąd bierze się zło wśród nas? Czy jesteśmy w stanie słuchać głosu Boga, który mówi nam, w którą stronę podążać
Na te i na inne pytani starali się odpowiedzieć nasi parafianie w spektaklu pt. "Czy pójdę przywitać Boga, czyli opowieść o zmaganiu Dobra ze Złem". Jasełka otwiera scena w piekle, gdzie przebiegłe diabły rozprawiają o tym, jak zgorszyć człowieka. Jednak w królestwie zamętu panuje pewien lęk przed mającą się spełnić przepowiednią. Czyżby diablęta (a raczej Diablice na czele z Lucyferem) bały się Nowonarodzonego - Boga? A więc - idąc tym tropem - czyżby czuły swą niemoc wobec Najwyższego?
Anioł Gabriel opowiada swym braciom o ziemskim posłannictwie. Do nieba dochodzą jednak wieści o planach Lucyfera, który to chce zniszczyć powitanie Dzieciątka. Dlatego też zastęp Aniołów (co ciekawe, w niebie spotkaliśmy same kobiety... ciekawe dlaczego tyko panie mogą być Aniołami? :-)) decyduje się na podjęcie stanowczych kroków. Gabriel wysyła na Ziemię Anioła Stróża, by ten walczył o ludzką duszę z siłami ciemności.
Naturalnie, wszechobecny Lucyfer pojawi się również na dworze króla Baltazara, by odwieść go od zamiaru wyprawy do Betlejem. Lecz i tu, w ślad za nim, pojawi się Anioł Stróż. Przedstawiciel niebios wygra ten pojedynek, bowiem król Baltazar, po długiej (ale jakże owocnej) kontemplacji, postanowi wybrać się do Betlejem, wraz z przybyłymi do niego Melchiorem i Kasprem. Przy okazji Baltazar przekona się o ograniczoności ludzkiej wiedzy i odłożywszy księgi pójdzie za znakiem na niebie, obwieszczającym Wieczną Prawdę.
Opływający w złocie Herod zachowuję się - jak zauważają jego dworzanie - dosyć dziwnie. Jest bowiem zaniepokojony wieściami, jakie krążą o Mesjaszu - nowym Królu. Herod nie wie, że "Królestwo Boże nie jest z tego świata", a jedyną wartością staje się dla niego ziemskie panowanie. Król postanawia dokonać straszliwej zbrodni - wymordować chłopców do drugiego roku życia, by pozbyć się ewentualnego pretendenta do tronu. Ale obłąkańcze rządy Heroda muszą się kiedyś skończyć ...
"Miłościwie panującego" władcę Galilei odwiedzaŚmierć z ostrą kosą, za pomocą której odprawia ludzi na tamten świat. (Być może Rzyczanie nie mają nic na sumieniu i nie boją się Śmierci, gdyż na jej przybycie zareagowali gromkim śmiechem :-). Kostucha jest nieubłaganą. Nie daje czasu na poprawę. Nie jest wrażliwa. Nie przychodzi w porę. Jak mówi Herodowi : "przed ostrzem mej kosy nikt się nie uchroni". Przerażony król jest w stanie oddać to wszystko, co dotąd miało dla niego największą wartość. Mimo to Mroczny Żniwiarz ścina głowę królowi. (Pragnę zaznaczyć, że Herod na koniec jednak wyszedł zza kurtyny, a jego głowa na szczęście wciąż znajdowała się na swoim miejscu :-).
A jak na narodziny Boga reagują prości ludzie? W chacie Jędrzeja i jego bliskich trwa hulaszcza zabawa. Dobry nastrój mąci pojawienie się podejrzanego mężczyzny, który podaje się za niejakiego Bożywoja Skrzyńskiego. Nowy gość stara się wybić biesiadującym kmieciom z głowy myśl o wyprawie do szopki. Oczywiście, jest to sługa Lucyfera, który pojawia się znów w chacie Jędrzeja. Anioł Stróż również tu musi stawić czoła Diabłu. Prości ludzie zaczynają rozumieć, że jest wśród nich Anioł, który zachęca do odwiedzin Dzieciątka. Dlatego więc postanawiają nie słuchać podszeptów Lucyfera i opuścić swe domostwa w poszukiwaniu drogi do Betlejem.
Strudzeni po całodziennym dniu pracy pastuszkowie kładą się spać. Jednak ich uwadze nie uchodzi zachwycające zjawisko na niebie. Zaczynają rozprawiać o tym, co może znaczyć owa światłość, którą dojrzeli na horyzoncie. Nie wiedzą, co właśnie wydarzyło się w pobliskim Betlejem. Przychodzi do nich Anioł z poleceniem od Boga, by udali się na przywitanie Chrystusa. Pasterze postanawiają oddać Dzieciątku Jezus wszystko to, co mają. Odrobina mąki, chleb siano do posłania żłóbka, jabłka - to dary godne Króla, bo choć skromne - stają się symbolem ofiarności ludzkiej.
W stajence, gdzie przyszedł na świat Zbawiciel, spotykają się Aniołowie, królowie, Jędrzej wraz ze swoją rodziną i sąsiadami oraz pasterze - wszyscy ci, niezależnie od statutu materialnego, wybierając Dobro, mieli okazję ujrzeć Syna Bożego.
Misterium jasełkowe "Czy pójdę przywitać Boga?", to sztuka pełna humoru, gdzie Śmierć wydaje się być bardziej zabawna, aniżeli przerażająca, a Lucyfer "nie jest taki straszny jak go malują". W swoim życiu na co dzień stajemy przed możliwością wyboru, pomiędzy Dobrem a Złem. Mamy przecież rozum i wolną wolę. Granica pomiędzy Dobrem a Złem wydaje się być trwała i widoczna. Ale niejednokrotnie ludziom trudno jest zdefiniować, czy coś jest jeszcze w granicach Dobra, czy też zupełnie się z nim kłóci. Jeszcze trudniej jest człowiekowi wybrać spośród dwóch możliwych opcji. Jesteśmy bowiem stworzeni nie tylko z boskiego pierwiastka - duszy, ale i z ciała, które jest dla niej więzieniem. To od nas zależy, czy będziemy tymi dobrymi, czy jak Herod - złymi postaciami. To od nas zależy, czy pójdziemy za słowami Lucyfera czy Boga. I wbrew pozorom, to od nas zależy, czy dostąpimy zbawienia.

Izabela Gostek

Jasełka - podziekowania

"Kapłan jest człowiekiem żyjącym samotnie po to, aby inni nie byli samotni."
Słowa Jana Pawła II uzmysławiają mi sens kapłańskiej samotności. Jest ona po to, aby wypełnić ją czasem dla człowieka.

Dziękuję tym, którzy znaleźli się w moim czasie przeżywania kapłaństwa.

Klękam przed Bogiem i dziękuję Wam, którzy stworzyliście misterium Bożego Narodzenia w Rzykach.  

Szczególne podziękowania należą się:

Bogu
Aktorom
Wspólnocie OSP Rzyki
Dyrektorowi Zespołu Szkół Samorządowych w Rzykach - Panu Andrzejowi Janusowi
Sołtysowi Rzyk - Pani Zofii Moskwik
Prezesowi Małopolskiej Spółdzielni Handlowej "Wizan" - Panu Jerzemu Chylewskiemu
Krzysztofowi Paczyńskiemu
Państwu Marii i Tadeuszowi Sztuka
Michałowi Sztuka
Przemysławowi Żmudzie
Ewie Balon
Edycie Noga
Krystynie Pietras
Katarzynie Stasiowskiej - Jarosz
Alicji Kołodziejczyk
Grzegorzowi Smaza
Franciszkowi Pękala
Tadeuszowi Gibasowi
Marcinowi Kożuchowi
Zofii Kryska
Joannie Bercal
Właścicielowi ośrodka "Czarny Groń" _ Panu Sławomirowi Rusinkowi
Wszystkim którzy tworzyli widownię

Bóg zapłać

ks. Tomasz


"Dzień gniewu" w Rzykach

Dramat Romana Brandstaettera to trudny utwór sceniczny. W dniu 7 i 8 maja 2011 r. w strażnicy przy Parafii św. Jakuba w Rzykach została rozegrana sztuka "Dzień gniewu", autorstwa Brandstaettera. Było to duże wyzwanie, którego podjęła się grupa aktorów - amatorów pod przewodnictwem księdza Tomasza Sroki (nauczyciel religii w naszej szkole). Warto dodać, że odtwórcy to mieszkańcy Rzyk, wśród których był również nasz nauczyciel p. K. Paczyński.

W profesjonalnie zagranym przedstawieniu można było zaobserwować cechy człowieka, który nie wstydzi się swoich grzechów, człowieka, który wydaje się nie mieć sumienia, człowieka, który wyrzeka się Boga. Ale przede wszystkim konsekwencje do jakich brak wiary może doprowadzić.

Oryginalne stroje oraz ciekawy motyw zdobniczy w połączeniu z perfekcyjnie przygotowaną grą aktorską, zostały sowicie wynagrodzone przez widzów, w których pamięci pozostaną słowa Przeora: "u progu skruchy zaczyna się Chrystus".

ks. T. Sroka


NASI GÓRĄ

11 lutego 2011 r. odbył się XVI Turniej Piłki Siatkowej Nauczycieli i Pracowników Oświaty zorganizowany przez Oddział ZNP w Andrychowie.

Spotkanie miało miejsce w sali gimnastycznej w Gimnazjum nr 1 w Andrychowie, a jego celem było m. in. wyłonienie najlepszej drużyny turnieju na rok 2011.

W turnieju brało udział 8 drużyn.

W tegorocznym XVI Turnieju Piłki Siatkowej dla Nauczycieli najlepszymi okazała się drużyna składająca się z zawodników z Zespołu Szkół Samorządowych w Rzykach oraz Gimnazjum w Budzowie - zdobyli MIEJSCE I

MIEJSCE II: drużyna z Gorzenia,

MIEJSCE III: drużyna składająca się z zawodników z Gimnazjum nr 1 + ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Andrychowie,

IV MIEJSCE zajęła drużyna z Zespołu Szkół nr 1 w Andrychowie.

Zwycięzcom gratulujemy!!!

kfp


ZSS Rzyki to szkoła XXI wieku.

Nauczyciele naszej placówki pragną, by zdobywanie wiedzy przez naszych uczniów było połączone z pasją.

Zmiany wszędzie są konieczne, nawet u nas, dlatego nasi pedagodzy postanowili iść w tym kierunku i ... zgłosili się na kurs pt.:
"Poznaj narzędzia e-learningu, aby uczyć nowocześniej, ciekawiej, skuteczniej".
Kurs organizowany był przez Systema sp. z o.o z siedzibą w Nowym Sączu i finansowany przez Europejski Fundusz Społeczny.


Bardzo dobrze wiemy, że uczniowie nasi kochają nowe technologie i nie chcą pozostawać w tyle, dlatego ten projekt zyskał nasze zaufanie i zainteresowanie.


Już dziś dwunastu naszych nauczycieli nie tylko nabyło umiejętności administrowania platformami e-learningowymi, ale również potrafią stworzyć i prowadzić e-kursy.


W przyszłości chcemy wykorzystać platformę e-learningową
również do:

  • przygotowywania konkursów,

  • zdobywania wiedzy, przez naszych uczniów, wykraczającej poza program nauczania,

  • nadrabiania zaległości uczniów (np. przy dłuższej nieobecności ucznia w szkole spowodowanej chorobą),

  • testowania, oceniania wiedzy i umiejętności (nawet w zaciszu domowym ucznia!).

Zmiany w szkole są konieczne, a poprzez wykorzystanie Internetu
i technik multimedialnych chcemy ulepszyć jakość nauczania.

kfp


XIV TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ NAUCZYCIELI

20 lutego 2009 r. odbył się XIV Turniej Piłki Siatkowej Nauczycieli.

Turniej organizowany jest, co roku, przez Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Andrychowie.

Drużyna z naszej szkoły (z jednym uczestnikiem z Budzowa) zajęła
III miejsce.

Gratulujemy!!!

kfp


GRONO PEDAGOGICZNE

PRZEDSZKOLE,

SZKOŁA PODSTAWOWA I GIMNAZJUM


mgr inż. Andrzej Janus - DYREKTOR ZESPOŁU SZKÓŁ SAMORZĄDOWYCH, NAUCZYCIEL MATEMATYKI

mgr Małgorzata Wójcik - ZASTĘPCA DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ SAMORZĄDOWYCH, NAUCZYCIELKA JĘZYKA POLSKIEGO, WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE

mgr Bakalarski Marek - MUZYKA
mgr Bizoń Wioletta - JĘZYK ANGIELSKI
mgr Paweł Bury - EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA
mgr Demczuk Ewa - KSZTAŁCENIE ZINTEGROWANE
mgr Dusik - Szlósarczyk Katarzyna - PEDAGOG SZKOLNY
mgr Dyrcz Anna - INFORMATYKA, WYCHOWANIE PRZEDSZKOLNE
mgr Feder Agnieszka - RELIGIA, LOGOPEDIA
mgr Formas Marta - BIBLIOTEKARZ
mgr Fulara - Potoczny Katarzyna - JĘZYK NIEMIECKI
ks. mgr Jan Gacek - RELIGIA
mgr Gondko Renata - MATEMATYKA, FIZYKA, RELIGIA
mgr Górska Barbara - HISTORIA
mgr Habrzyk Małgorzata - KSZTAŁCENIE ZINTEGROWANE
mgr Hrapkowicz Lidia - MATEMATYKA, TECHNIKA
mgr Kołodziej Ewelina - WYCHOWANIE PRZEDSZKOLNE
mgr Kołodziejczyk Alicja - JĘZYK NIEMIECKI, PRZYRODA, GEOGRAFIA
mgr Kowala Katarzyna - WYCHOWANIE WCZESNOSZKOLNE
mgr Lach Wanda - CHEMIA, MATEMATYKA
mgr Łysoń Jolanta - WYCHOWANIE PRZEDSZKOLNE, KSZTAŁCENIE ZINTEGROWANE
mgr Łysoń Jolanta - KSZTAŁCENIE ZINTEGROWANE
mgr Majka Tomasz - WYCHOWANIE FIZYCZNE
mgr Matlak Jolanta - WYCHOWANIE PRZEDSZKOLNE, EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA ZINTEGROWANA
mgr Młocek Halina - WYCHOWANIE PRZEDSZKOLNE, ZINTEGROWANA EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA
mgr Mrzygłód Beata - PEDAGOGIKA SPECJALNA, OLIGOFRENOPADAGOGIKA, KSZTAŁCENIE ZINTEGROWANE Z LOGOPEDIĄ I PROFILAKTYKĄ PEDAGOGICZNĄ
mgr Paczyński Krzysztof - JĘZYK POLSKI, TECHNIKA
mgr Pikoń Iwona - JĘZYK POLSKI, HISTORIA
mgr Pławecka Małgorzata - BIOLOGIA, PRZYRODA, JĘZYK NIEMIECKI
mgr Ewelina Prus-Bizoń - JĘZYK POLSKI, PLASTYKA, MUZYKA, WIEDZA O KULTURZE
mgr Saferna Danuta - JĘZYK ANGIELSKI
mgr Skóbel Bożena - WYCHOWANIE FIZYCZNE, PRZYRODA
mgr Smaza Grzegorz - PLASTYKA, PRZYRODA
mgr Stasiowska-Jarosz Katarzyna - PEDAGOG SZKOLNY, WYCHOWAWCA ŚWIETLICY SZKOLNEJ, OLIGOFRENOPADAGOGIKA
mgr Szklarczyk Jarosław - WYCHOWAWCA ŚWIETLICY SZKOLNEJ
mgr Tomczyk Edyta - WYCHOWANIE FIZYCZNE
mgr Wojewodzic Maria - KSZTAŁCENIE ZINTEGROWANE, PLASTYKA
mgr Żmuda - Paleczny Jadwiga - HISTORIA, WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE, WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE
Valid XHTML 1.0 Transitional